Jak zmniejszyć pory na twarzy?

Duże, otwarte pory na twarzy niejednej kobiecie spędzają sen z powiek, a problem ten jest najbardziej widoczny u osób, które posiadają tłusty lub mieszany typ cery. W upalne, letnie dni, marzeniem jest wyjście na zewnątrz bez grubej warstwy makijażu. Co jednak należy zrobić, by pory na twarzy nie były aż tak widoczne, a skóra była gładka?

Zmniejszenie porów nie należy do najłatwiejszych czynności, jednak jest możliwe – wystarczy, że systematycznie będziesz przestrzegać kilku zasad, które zostały wymienione w dalszej części artykułu. Zastosuj je, a z pewnością zauważysz różnicę na swojej twarzy!

Rozszerzone pory – przyczyny

Istnieje kilka powodów, przez które pory się rozszerzają. Jednym z nich jest nadmierne wydzielenie się sebum, które prowadzi do przetłuszczania się skóry. Z tego właśnie powodu, pory są mocno widoczne u osób z typem cery tłustej oraz mieszanej, a w lecie mogą przysporzyć sporo kłopotu. Jako kolejne powody można wymienić niedokładną pielęgnację, a także wiotczenie skóry. Na szczęście, na zatkane pory jest sposób – dzięki odpowiedniemu i regularnemu dbaniu o cerę, poradzisz sobie z tym problemem. 

Pory na twarzy – jak je zwęzić?

Pory rozszerzają się, gdy są zatkane, dlatego w żadnym wypadku nie możesz dopuścić do ich zapchania. Całkowicie zabronione jest kładzenie się spać w pełnym makijażu – w nocy skóra ma czas na regenerację, a makijaż jej to uniemożliwia, co skutkuje, powiększonymi porami.   Zatykane są one również przez resztki makijażu, dlatego niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie skóry przed snem. Niekiedy mocno widoczne pory na twarzy są pwynikiem genów.

Jak dokładnie oczyścić twarz z resztek makijażu?

W tym celu przyda Ci się szczoteczka soniczna, która posiada cztery końcówki o różnych zastosowaniach – zmywa makijaż, oczyszcza twarz, peelinguje, a także masuje. Do zmniejszenia porów wykorzystasz każdą funkcję tego urządzenia. Na razie przyjrzyjmy się jej zastosowaniu do zmywania makeup’u, a także oczyszczania twarzy. Jej aktualną cenę możesz sprawdzić tutaj: https://sonicade.pl/produkt/sonicade-melly-2-szczoteczka-soniczna-do-twarzy-pink/

Do zmycia makijażu oraz do oczyszczenia cery potrzebujesz dwóch produktów: płynu micelarnego oraz żelu do mycia twarzy.  Tylko te dwa kosmetyki, w połączeniu ze szczoteczką elektryczną pozwolą Ci na dokładne oczyszczenie i przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji. Wystarczy, że dokładnie zmyjesz makijaż ulubionym płynem, a następnie nałożysz żel, spienisz go i użyjesz końcówki z długim włosiem, do dogłębnego oczyszczenia cery. Przy regularnym stosowaniu efekty będą niezwykle widoczne. Jak powinny wyglądać Twoje dalsze kroki?

Tonik, tonik i jeszcze raz tonik. Produkt ten należy użyć zarówno w trakcie porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Reguluje on poziom pH skóry, a także zapobiega pojawianiu się wyprysków oraz zapychaniu porów. Staraj się unikać toników, które mają w składzie alkohol, ponieważ mocno wysuszają skórę. Dużo lepszym wyborem będą toniki naturalne np. różane lub aloesowe. Ten drobny produkt ma naprawdę pozytywny wpływ na stan skóry, dlatego nie zapominaj o nim. 

Krem z filtrem SPF jako sposób na walkę z rozszerzonymi porami

Kolejnym krokiem do uzyskania pięknej, gładkiej cery bez widocznych porów jest stosowanie kremów z filtrem SPF. Skóra na co dzień narażona jest na promienie słoneczne, które nie tylko przyśpieszają proces starzenia się skóry, ale też zmniejsza jej jędrność, co z kolei prowadzi do poszerzania się porów. 

W walce z otwartymi, widocznymi porami mogą pomóc Ci właśnie kremy lub podkłady z filtrem SPF – stworzą one ochronną barierę, która skutecznie zabezpieczy cerę przed promieniami słonecznymi. Wystarczy, że nałożysz krem lub podkład z filtrem po porannej pielęgnacji, a na pewno szybko zauważysz efekty. 

Rozszerzone pory a peeling

Mało kto wie, że nie ma nic skuteczniejszego w walce z zatykanymi, powiększonymi porami, jak systematyczne złuszczanie skóry poprzez peeling. Gotowy peeling możesz kupić w każdej drogerii lub zrobić go samemu, jednak możesz również użyć szczoteczki sonicznej Sonicade. Peeling wykonywany przy pomocy tego urządzenia jest szybki, przyjemny, a także niezwykle wygodny do zrobienia.

Każdy peeling, również ten wykonywany szczoteczką elektryczną, powinien być robiony nie częściej niż raz w tygodniu. Zbyt duża częstotliwość złuszczania skóry twarzy może przynieść zupełnie odwrotne niż zamierzone skutki. Ochronna bariera cery pozbawiona jest możliwości regeneracji, przez co na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra twarzy wysycha. 

W zwalczeniu powiększonych porów pomogą Ci również maseczki z glinką lub na bazie roślinnej – doskonale oczyszczą one skórę i wyciągną zanieczyszczenia.  Spokojnie możesz je stosować od jednego, do dwóch razy w tygodniu. 

Zmniejszanie porów na twarzy poprzez masaż skóry

Masaż to doskonały sposób na pobudzenie krążenia i przyśpieszenie regeneracji skóry twarzy. Taki masaż możesz wykonać ręcznie, jednak nie da się ukryć, że dużo lepsze efekty widoczne są po masażu przeprowadzonym przy pomocy urządzenia. Przy użyciu końcówki masującej, możesz go wykonać zarówno na sucho, jak również z nałożonym na skórę olejkiem. Pamiętaj jednak, że różnego rodzaju oleje mocno zapychają pory, dlatego jeżeli zależy Ci na ich zmniejszeniu, powinnaś z niego zrezygnować. Nie musisz się jednak martwić, masaż na sucho również Cię rozluźni i zrelaksuje.

Kolejnym plusem masaży szczoteczką elektryczną jest fakt, że napinają skórę twarzy oraz skórę pod oczami. Dzięki temu nie jest ona zwiotczała, a jak już wspominaliśmy, wiotczenie skóry twarzy jest jedną z przyczyn uwidoczniania się porów. 

Jak zmniejszyć pory na twarzy domowymi sposobami?

Niestety nie wynaleziono jeszcze domowego sposobu, który skutecznie pomógłby w walce z rozszerzonymi porami. Istnieje jednak kilka elementów, które mogą sprawić, że staną się on mniej widoczne. Poniżej znajdziesz kilka z nich. 

  1. Domowy tonik – w zwężeniu porów może pomóc Ci domowy tonik. Wykonasz go ze składników, które prawdopodobnie masz pod ręką w domu. Wystarczy, że zmieszasz ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1: 3, a następnie użyjesz go przy porannej i wieczornej pielęgnacji. 
  2. Peeling z cukru lub fusów z kawy – domowy peeling również wykonasz ze składników, które znajdują się w Twojej szafce. Wystarczy, że do cukru lub kawy dodasz odrobinę miodu, a cały peeling będzie od razu gotowy do użycia. 
  3.  Masaż kostkami lodu – wykonanie masażu kostkami lodu napina skórę i zwiększa krążenie krwi, dzięki czemu pory mogą stać się mniej widoczne. 

Podsumowanie

Zmniejszenie porów to proces niełatwy, aczkolwiek jak najbardziej możliwy. Dobór odpowiednich kosmetyków, a także systematyczna pielęgnacja cery może zdziałać cuda. W walce z otwartymi, dużymi porami mogą Ci pomóc takie produkty jak: żel do mycia twarzy, tonik, krem z filtrem spf, a także szczoteczka elektryczna z końcówkami do oczyszczania, peelingu oraz masażu.  Istnieje również kilka domowych sposobów na zwężenie porów – samodzielnie możesz wykonać domowy tonik, peeling, a także zapewnić sobie chwilę relaksu podczas masażu kostkami lodu.